Cestování po Turecku

Posted on 7.11.2010

0


Cestování po Turecku vám přinese extra zážitky, jejich hloubka bude záviset na místech, která se rozhodnete navštívit, na způsobu a hlavně na stylu který zvolíte.

Já jsem z každé cesty měla silné zážitky, keré se nedají srovnat s ničím, co jsem do teď znala. Mou výhodou byla částečná znalost kultury, poměrů, historie, některých odlišností a částečně jazyka.

Cestovala jsem s veškerou pokorou i bojovností osamocené dívky, která je doma všude na světě a s otevřeným srdcem a očima chce poznat všechno co je jenom možné.

… nemusí se to zdát, ale to SRDCE je DŮLEŽITĚJŠÍ ingredience, než dobré boty.

Turecko je zemí obrovských protikladů, a rozdílů. Můžete tady narazit na prvotřídní západní styl, vědecké konfernce, vedené na vysoké úrovni, uslyšíte proevropsky zapálené politické debaty, ve velkých městech se oblečení tureckých žen nemusí ani v nejmenším lišit od oblečení žen, které potkáte v jakémkoliv měste v Evropě.

Sednete do klimatizovaného autobusu a za deset hodin vystoupíte ve světě pohádek tisíce a jedné noci. Východ Turecka je branou do „echt“ orientálních částí světa jakými jsou Sýrie, Írán, Irák a další.

V tomto článku bych vám chtěla poskytkout vpravdě praktické informace pro cestovatele i turisty (v těchto dvou slovech spatřuji veliký rozdíl) a doufám, že vám moje roční zkušenost a zkoumavá pozornost všem zvláštnostem pomůže, a ulehčí cestování.

– Turecká pohostinnost je zákonem dodržovaným tisíciletí. Její kořeny jsou zakotveny i v náboženství tureckého obyvatelstva – Islámu.

– Jídlo je v Turecku čerstvé a rozmanité. Rozhodně se vyplatí experimentovat. Turci mají širokou škálu nejrůznějších pokrmů, které byste neměli minout:

Lahmacun (čti lahmadžun), na tenkém křupavém těstě rozprostřena masová směs, lehce pálivé. podává se se zeleným salátem.

Pide – v chlebovém tenkém těstě je na ohni zapečena (většinou) masová směs.

Köfte – masové kuličky, s rýží chutnají dokonale.

Manti – těstovinové mašličky plněné malinkou masovou hrudkou, polité bílým jogurtem a salčou (rajčatovou silnou onáčkou).

Iskender kebab (totožné s Bursa kebabem) – tenké plátky vertikálně opékaného masa na nakrájeném chlebu a polité máslem, zeleninou a bílým jogurtem.
Voda je v Turecku základem muslimského života, protože je součástí rituální očisty před každou modlitbou v mešitě. Proto najdete prameny před každou mešitou, ale i volně v krajině, ba i v městských ulicích. Kolem pramenů jsou postaveny zídky z nichž vedou ozdobné kohoutky obložené pestrobarevnými a ornamenty zdobenými dlaždicemi.

– Každé turecké slovo, které domorodcům řeknete funguje jako klíč k jejich srdci. Okamžitě o vás budou projevovat zájem a zvědavost. Pozvou vás na čaj a někdy i večeri, či nocleh.

– Ve městech panuje klasická anonymita. Ale na venkově a v horách budete objektem zájmu a vaše přítomnost občerstvuje jednotvárný běh dní tamních obyvatel.

– Vyplatí se nosit oblečení, které zakrývá tělo. Výstřihy jsou nepřípustné, žena pak – zvláště cestuje-li sama- budí nevhnodnou pozornost. 

 –  V turecku platí, že sedíli skupina přátel na čaji, při odchodu platí pouze jeden z nich. Takzvaný „německý účet“ kdy platí každý host ze skupiny sám za sebe, číšníky mate a vzbuzuje údiv.
Je dobré tyhle věci odpozorovat od domorodců a přizpůsobit se.

– Věnujte pozornost dětem svých hostitelů. Jsou to jejich poklady. Děti v Turecku jsou zbožňovány.  V rodině a vlastně všude funguje přirozená autorita staršího. Vhodný je pokorný a mírný přístup ke starším.

– Ženy jsou chráněné a opečovávané. Na západě gentlemansky, na východě majetnicky.

– Otázky týkající se postavení muže a ženy jsou ošemetné. Postavení ženy v komunitě vychází z jejího rodinného statusu. Dřív, než vaše jméno – jste-li žena.

– je bude zajímat, jestli jste vdaná. Přinese vám klid, řeknete-li že vdaná jste. Já jsem nosila prstýnek a naučila jsem se velmi rychle, že se napětí po kladné odpovědi okamžitě uvolní.  Domorodci (zvlášť domorodkyně) pak vědí, že nehorzí z vaší strany žádné nebezpečí jejich manželům, ale ani žádná naděje na „evropský sňatek“ pro jejich bratry a bratrance a neprovdané strýce z toho taky nekouká. A je klid.

– Turci jsou většinou čestní lidé. Stalo se mi jen jednou, že mě chtěl jeden okrást na extrémní ceně jízdného. Turci jsou srdeční, přátelští, zvědaví, otevření. Většinou se vám budou snažit pomoct, jak to jen půjde. Jsou hrdí na svou vlast, jsou to vlastenci.

– Stát se hostem v turecké rodině je skutečný zážitek.  Slovanská pohostinnost je pojem, který bohužel ztratil význam. Jeďme do Turecka naučme se, co je to turecká pohostinnost. Rodina a přátelství jsou pojmy, které bychom si mohli taky oživit. Přítel je jako bratr a pro bratra skočím do ohně.

– Turci jsou horkokrevní. Můžu říct, že jsou celkem emocionální. Dělají všechno od srdce.

– Alkohol v Turecku samozřejmě můžet potkat, když ho budete hledat, ale ne všude dostanete pivo v hospodě. Tvrdý alkohol jen ve specializovaných obchůdcích. Na venkově alkohol nepotkáte. Tak jako u nás se chodí s kamarády na pivo, v Turecku se chodí na čaj.  Pivo si koupíte a jdete si ho vypít domů. V restauraci je stejně velmi drahé.

– Doprava: V Turecku existuje obrovské množství autobusových společností, takže tam vládne tuhá konkurence. Ceny jízdenek jsou tedy srovnatelné. Stejně ale doporučuji zeptat se na cenu alespoň u dvou nebo tří dopravců a ceny si (pro klid duše) srovnat. Přijatelné cenově a kvalitou parádní společnosti jsou Metro, Nülifer, nebo CamilKoc, které patří k největším. Mezi menšími městy, vesnicemi a turistickými místy jezdí Dolmuše, neboli minibusy, které si účtují od jedné do deseti lir, podle toho jak daleko vás vezou. Platí se přímo řidiči při výstupu. V Turecku se autobusem a dolmuší dostanete skoro všude. Nikdy jsem neměla problém. A všichni vám vždy rádi řeknou, kdy kdo kam jede. Když musíte čekat, nabídnou vám čaj.


Reklamy
Spojeno tagy:
Posted in: Praktické info