Finsko na kole (informace)

Posted on 7.11.2010

0


Finsko je země lesů a tisíců jezer. Pro fotografy i romantiky naprostá nádhera. Finsko voní čerstvě nařezaným dřevem a saunu mají lidé i v paneláku. (Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti).
  • Cesty jsou dobře značené a perfektně udržované. Výraznou nevýhodou jsou velmi úzké krajnice. Je patrný rozmach výstavby cyklostezek, ale mnohdy se nám stalo, že cyklostezka náhle uhnula z původního směru a odvedla nás úplně jinam, než bylo potřeba, nebo skončila rázem  hliněným valem. Řidiči jsou ale mírumilovní a jen občas nás vytroubil většinou kamion. Na polňačky a lesní cesty se většinou nedostanete, protože jsou vždy soukromé a zavedou vás k usedlosti, nebo osadě. Proto je dobré jezdit po červeně značených asfaltkách. Žlutě, nebo šedě značené silnice jsou štěrkové, vedou lesem a jezdí se po nich také výborně.

  • Ceny jsou ve Finsku dost vysoké. Platí se v eurech, takže to mnohému napovídá. Chleba: cca 2eura, marmeláda(1kg):4 eura, 1litr jogurtu: 3eura, sušenky: 2eura. Máslo 2 eura. Záleží také kde nakupujete. S-Market a K-Market jsou přijatelné. Ve Finsku je také obchodní řetězec Lídl, kde jsou ceny velmi příjemní, i když tam neseženete všechno.


  • Jazyk. Úředním jazykem je tu Finština a Švédština, ale téměř všichni se domluví i anglicky. Velice nás překvapila sedumasedumdesátiletá babička, která se zářivým úsměvem na tváři nám pyšně předvedla svých pár anglických slov. Mladá generace umí anglicky alespoň trochu vždycky. Finština je prazvláštní řeč patřící do ugrofinské skupiny jazyků (podobná je maďarština), která zní poměrně tvrdě. Mají dlouhá slova, ze kterých nelze nic odvodit. Proto je kapesní slovník nezbytnou součástí výbavy.

  • Lidé jsou trochu rezervovanější. Rádi se zajímají o váš příběh a popovídají si. Už ale nejsou tak zvědaví a nadšení jako lidé na ruských vesnicích. Ve Finsku lidé žijí v obydlích rozesetých po krajině, jen málokdo má souseda. Většinou jsou to spíše samoty. (Pokud mluvíme o venkovských oblastech).

  • Čas je oproti České republice posunut o jednu hodinu dopředu.

  • Severské noci jsou v létě pouze dvouhodinovou záležitostí. Východ i západ slunce trvají oproti našim krajům poměrně dlouho. Bod východu a západu slunce na obzoru nejsou daleko od sebe přibližují se severu. V červenci je nejtemněji od 1. do 3. hodiny ráno.
Reklamy
Spojeno tagy: