Hurikán Ike

Posted on 7.11.2010

0


/čti: ajk/Hurikány se tvoří u západního pobřeží Afriky. Hurikánová sezóna v Americe trvá od konce července do konce září. Existuje speciální televizní kanál, který tropické formace a potenciální hurikány nepřetržitě sleduje. Když se 4.září nad Atlantikem z tropické bouře zformoval hurikán, byl v pořadí již 9. v sezoně a tak podle předem připraveného seznamu dostal jméno IKE. (I je 9. písmeno anglické abecedy.)

V tu dobu jsem byla zrovna v Houstonu a tak jsem zažila přípravy, průběh i následky hurikánu v té nejčistší podobě.

7.9. navštívil Ike Kubu o síle kategorie 1. Trvalp to 3 dny, než se ocitl znovu nad vodami Mexického zálivu. Tam získal sílu kategorie 2 a nabral směr Texas. Tři dny rostla jeho síla a šance, že ještě změní směr byla stále celkem vysoká. Ve čtvrtek 11.9. už ale rosničky na Weather Channel s jistotou tvrdily, že zasáhne Galveston a Houston.

Lidé této oblasti vědí dobře, co může způsobit hurikán jejich městům, domům a vyděšeným psům, a tak nenechali nic náhodě. Viděla jsem vykoupené a zavřené benzinky, oddělení pečiva a vody v hypermarketech zcela vybrané, zácpy na dálnici při evakuaci a šikovné obchodníky prodávající dřevotřískové desky na ochranu oken za dobrou cenu 10 dolarů za kus. V Houstonu řídilo proces evakuace veřejné rádio, které nabádalo obyvatelstvo, které má nějaké příbuzenstvo mimo město, nechť naplánuje rodinnou návštěvu na nadcházejícíc víkend. Staří lidé neměli být zanecháni osamotě a veškeré volně vlající předměty od zavlažovacích hadic po národní vlajky na domech měly být odstraněny, nebo pevně připoutány.

Když v noci z 12. na 13. září dorazil hurikán na pobřeží, byla jeho síla kategorie 2, a rychlost větru se zvýšila z 80 na 110 mil za hodinu. (to je cca ze 130 na 180 km/hod.) Město Galveston bylo z velké části zaplaveno, protože leží přímo na pobřeží. Situace jižního a východního Houstonu byla jen o trochu lepší. Přesto odstraňoval následky škod ještě dlouho poté.

… (deníkové zápisky z průběhu hurikánu viz: Hurican Ike a Noc poté…)

A teď trochu geografie: Co je to hurikán:

– Hurikán vznikne jeden z přibližně dvaceti tropických formací.

– Řadí se podle síly postupně: Tropická tlaková níže, Tropická bouře, Hurikán kategorie 1 – 5.

– Hurikán potřebuje minimální teplotu 27°C aby se mohl zformovat

– Uprostřed formace je takzvané oko, uvnitř kterého je relativní klid. Bezprostředně kolem tohoto oka, je však vítr nejničivější. V oku (centru) hurikánu dochází k rychlému klesání teplého vzduchu shora formace.

– Uprostřed okrajových dešťových pásem dochází ke stoupání teplého a vlhkého vzduchu. Tyto procesy prakticky způsobují vznik tornáda.

(www.weather.com)

 

Reklamy
Spojeno tagy: ,