Rusko a Finsko na kole – zpráva z cesty

Posted on 7.11.2010

0


Rusko a Finsko jsou tak odlišné země, že je skoro s podivem, že leží hned vedle sebe…
Plán cesty byl rozpočítán na měsíc. Prohlídka Petrohradu, objet Ladožské Jezero, finské hranice, národní park Koli, město Savonlinna a Helsinki. Vyráželi jsme letecky z Prahy.  Už cesta na letiště byla napínavá. V půlce cesty na Ruzyni se nám porouchalo auto tajemnou závadou, tak jsme museli hodinu počkat u čerpací stanice u Tří křížů, než nás zachrání kamarád z Bóšovy práce – Pivoš – jež nás s minutovou rezervou vyložil na letišty, bychom mohli odletět.
Petrohrad je nádherné město. Natolik nás učarovalo, že z plánovaných dvou dní se stal čtyřdenní průzkum a díky kamarádovi Alexandrovi a jeho padrugovi Dmitrijovi také super zážitek. Ruská sauna, noční otevírání mostů, a severská noc, kdy se setmí max. na dvě hodiny se Petrohrad docela dobře zapsal mezi naše Top místa.
Ruský holky jsou krásný. To jsme s Bóšou zhodnotili oba. Jsou vždycky krásně upravené a obzvlášť v Petrohradě nosí deseticentimetrové podpatky. (!) Nojo, já ve svých cyclokalhotech a šusťákovce jsem jim nemohla konkurovat. 🙂
Když jsme vyrazili na cestu – podle dobré ruské mapy – nestačili jsme se divit, jak jsou lidé na venkově schopni žít skromě a vypadat přitom tak  spokojeně. Pošta je otevřená v obci jednou za měsíc, v obchodě jen to nejnutnější, chaloupky ze dřeva a pamatují snad dobu Mrazíka, když ještě hlídal zimu, aby byla správně bílá. Silnice jsou asfaltové, jen tam, kam se dostaly státní dotace a po pádu Sovětské Rusi se stihly vystavět jen některé úseky dálnice, jejíž různé části se kvalitou lokálně liší někdy i o tři třídy.
Oblast kolem Ladožského jezera je plná vody, kanálů a spousty komárů. Ti nám trochu překazili představu o romantických večeřích u stanu a o příjemných ránech s teplým čajem se nám dlouho taky jenom zdálo. Komárů bylo tolik, a byli tak zvědaví a hladoví, že se rána vyznačovala rychlým startem a večery zase skvěle sehraným skákáním do stanu, aby ani jeden nasávač nemohl naše malé hnízdo okupovat.
Nakupování a doplňování zásob je v Rusku příjemné, protože 1 rubl je 0,60Kč. Malé obchůdky se základními potravinami jsou v téměř každé vesnici a vodu vám na požádání dají všude.
Lidé jsou přátelští a zvědaví. Rádi si popovídají, aby vyzvěděli, odkud s tou helmou a cyklokalhotama jedete a proč máte na kole navěšenou tu bagáž. Pozvou vás i k sobě domů a nesmírně rádi vás provedou svým dřevěným domem, který sami stavěli, nebo staví. U každého domu je menší domeček – sauna. Saunování je myslím vzhledem k dlouhým polárním nocím v zimním období pochopitelně nejoblíbenější činností seveřanů.
Cestovat s Bóšou je neskutečně příjemná záležitost. Vždy je důležité s kým jedete a my jste si rozumněli uplně ve všem. S Bóšu bych jela na konec světa.
Reklamy
Spojeno tagy: ,