Arco – lezecká Mekka

Posted on 9.4.2011

0


Minulý týden jsme byli trochu oprášit naše lezecké dovednosti. Do poslední chvíle jsme nechávali otevřené možnosti, že bychom jeli podle počasí, buďto do francouzské Gorges, slovinský Osp, chorvatská Paklenica, nebo italské Arco.
Protože přelom března a dubna ještě nejsou teploty na lezení žádný luxus, sledovali jsme bedlivě počasí a na poslední chvíli se rozhodli pro la bella Italia.Arco je horolezecká vesnička v cípu Lago di Garda na jeho samém severu. Má, především v sezoně, neopakovatelnou atmosféru. Na každé rohu je nějaký obchůdek se sportovním vybavením, potkáte tam spoustu lezců, všude cinkají karabiny. Ceny matroše jsou tady podstatně nižší, než u nás. Vypadá to, že obchůdky jedou na obrat. (Jinak si nedovedu představit, jak by se obchodníci uživili, když prodávají věci téměř za velkoobchodní ceny.)

Arco je centrum, ale skály s dobrým přístupem a perfektně odjištěnými cestami všech obtížností, jsou i v širším okolí. Zalezli jsme si například v Crosanu (skvělé parkoviště jako zázemí), Sant Lorenzu, v oblasti Pieatramurata, Molina di Ledro, Biacesa. Je pravda, že pokud lezete pětky a šestky, což jsou nejfrekventovanější cesty, jsou právě v okolí Arca na vápenci olezené, takže se můžete ocitnout na porcelánu. Proto radím vyjet trochu do okolí (což stejně uděláte, protože je tam prostě nádherně a chcete toho vidět co nejvíc).

Rozhodně doporučuji koupit si v Arcu průvodce (mají ho v různých jazycích, samozřejmě kromě češtiny :), bez kterého budete ztraceni. S ním, naopak, naprosto v obraze.

Přestože je Itálie od nás kousek (Liberec – Arco je necelých 900 km, tj. jedna nocovka v autě a probouzíte se pod skalami.) I přes ten kousek tam však jaro přihází minimálně o 2-3 týdny dřív. Lezli jsme i v krátkém rukávu, prostě pohoda.

Zapomeňte během prázdnin v Itálii na hodinky, řiďte se podle slunce a kostelních zvonů. Nechte vypnutý telefon a spěte pod hvězdami. Pokud se domů vracíte s prolezenými prsty, posunete svoje hranice obtížnosti zase o kousek dál a zničíte se na několika vícedélkovkách, tak je to ta správná poloha ve které se vrátíte domů připravení na zápřah nad diplomkou. Jako třeba já 🙂

 

Reklamy
Spojeno tagy:
Posted in: Cesty Terez