Ugandští učitelé a jejich šestimístné bohatství

Posted on 20.10.2011

0


Geofrey dostává plat učitele 273 000. To je pěknej balík, co? Dostávat tak v Česku šestimístné číslo každý měsíc na účet, to by se nám učitelům žilo! A jak by se nám i pracovalo! Nedovedu si představit lepší motivaci, než šestimístné přírůstky v mém on-line bankingu.

Dvě stě sedmdesát tři tisíc, panečku. Jenže v případě Geofreye pouze ugandských šilinků a to znamená trochu jiné počty.
Když se podíváme kolik tady v Ugandě stojí chleba a trochu to porovnáme, zjistíme starou známou věc, že je učitelství nejhorší práce na světě… a to prosím všude na světě.
Takže: Při platu 237 000, když chleba stojí 3500, to je jako kdyby v Česku, při platu 20 000 (ano, budeme velcí optimisté) stála ta naše voňavá základní potravina téměř tři sta korun! To bychom si ho pravděpodobně servírovali jen pro zvláštní příležitosti.

Náš chleba stojí jen 27 Kč. No to je sen. Můžeme ho jíst klidně SAMOTNEJ!

Teď si možná dovedete představit, proč si nemohou dovolit mít doma zásobu cukru, když kilo stojí 5000 šilinků. Je to ovšem pořád záhada (i když to neustále probírají v novinách), že pěstitel cukrové třtiny, producent a velký exportér cukru – Uganda – vlastně nemá tuto surovinu pro svoje vlastní lidi. To je jako kdyby u nás mohl pít pivo jenom starosta s hejtmanem a na prostou lůzu se nedostávalo, i když všichni by chodili denně okopávat chmel. (Musí se chmel okopávat…?)

No nic. Už se těším na svoje oblíbený malý řezaný, a hlavně na ten voňavej pecen.

Reklamy
Spojeno tagy: