Chcete vodu? A na co, prosím?

Posted on 26.1.2012

0


Nedávno jsem přijela z Afriky, kde se každé kapičce vody věnuje pozornost. Bodejť,

vždyť se kvůli každé trošce, tamní člověk také pěkně nadře.
Zatímco tady si našinec čistí zuby a nechá vodu klidně téct, tam si lidé zuby ani nečistí, protože jsou stovky důležitějších věcí, ke kterým je voda potřeba mnohem víc.
Zpytujte svědomí, kolikrát vylijete konvici s čistou vodou přímo do dřezu, jen proto, že jste si to rozmysleli a čaj si nakonec nedáte?
Voda valí a valí, točí se v umyvadle a potom mizí neznámo kam, čistá, hodna zářit v naleštěné sklenici na sváteční tabuli, nicméně nectěná a nevyužitá se ztratí někde v žumpě, v Africe vás z každého doušku vody můžou pěkně bolet záda. I malé děti a především ženy si totiž nosí vodu z více či méně vzdálených zdrojů na zádech, hlavách, nebo na kolech v desetilitrových žlutých kanistrech. To, jak si asi dovedete představit, není žádná lehká záležitost.
V Africe, když hledáte vodu, nejdřív se vás zeptají na co ji potřebujete. Je to totiž velice důležitá informace. Ne každá voda se totiž hodí ke všem účelům.
U nás je vody všude dost. Všechno žbluňká a cáká, vodou se nešetří, voda JE, vody je víc, než potřebujeme a je tak automatická, že není nutno si jí vážit. Nadto všechna naše voda je zcela automaticky také pitná a tak už neřešíme fakt, že se v té vzácné životodárné tekutině myjeme, myjeme jí i svá auta, zaléváme s ní zahrady a dokonce pitnou vodou i splachujeme!
V Africe je voda automaticky nepitná. Pokud nepijete přímo z vysokohorského pramene, není v Africe prakticky a podle našich měřítek pitná vůbec žádná voda. Je třeba ji rozhodně nejdřív  převařit, nebo vydezinfikovat.
Kola, auta a motorky se myjí v kalužích, pere se tam ve vodě z řek, koupe se taktéž, už v jednou použité vodě. Pitná voda je jako mana, kterou si lidé v domácnostech střeží v kameninových kulatých nádobách. Je převařená ve stínu a pečlivě přikrytá šátkem.
Voda je život.
Reklamy
Spojeno tagy:
Posted in: Zjistila jsem...