Hlasy

Posted on 31.10.2012

0Je zajímavé, podle čeho se někdy rozhodujeme.

Stojíme před velkým domem, pro jehož popis bych jako první nejspíš použila výraz „trochu zanedbaný“. Prší a v žádném okně se nesvítí. Před domem stojí čtyři duby a za ním obrovská zahrada, kterou snad nikdo nevyužívá. Možná by bylo lepší říct, že je to spíš travnatá plocha. Žádné stromy, žádné květiny, záhony… nic. Jen tráva, která by potřebovala posekat. Pokoj, který bychom si v tom domě pronajímali je vlastně docela malý, bude potřebovat nábytek a snad i novej koberec… Dvě malá okna by mohla pouštět víc světla, ale lampa to v zimě snad spraví. Stejně budu chodit z práce potmě. Ten dům je ale velký, a prostorný, s velkým obývákem s televizí a obrovskou kuchyní s masivním dřevěným stolem. Něco mě na tom extrémně láká.

Ale ještě se máme jet podívat na jeden byt.

Sedíme v neuvěřitelně útulném obýváku Egypťana a Turkyně, kteří pronajímají dům, který stojí hned vedle toho jejich. Při prohlídce se nemůžu ubránit dojmu, že to je skutečný domov, hřejivý, vybavený, uspořádaný, naklizený a nablýskaný, nikde se nic neválí, ve společné kuchyni ani u vchodu bys neuhodl, kdo tady bydlí. Pokoj, který by mohl být náš měl prostě perfektní vybavení, novou postel, dva stolky, zrcadlo, skříň, krb a překrásný nový koberec. Okno do ulice. Stačí se jen nastěhovat. Salihovi a Arzu jsme očividně sympatičtí. Když pijeme turecký čaj v jejich obýváku,  je cítit, že takové lidi jen tak znova nepotkáme. Podmínky podnájmu jsou neuvěřitelné. Nejenže ještě před nastěhováním zařídí satelit, ale  abych nemusela dojíždět z jihovýchodního Londýna těch 14 dní, než nám vyprší nájem tady na Canadě Water, nabídne mi, že se můžu nastěhovat už teď a platit budu až když mi vyprší starší nájem. Prostě proto, abychom nemuseli platit dvě místa. Jak říkám neuvěřitelné. Nechal by nás tam prostě bydlet 14 dní úplně zadarmo.

Je neuvěřitelné, podle čeho se někdy rozhodujeme.

Stojíme s Bóšou před pustým domem se zahradou a prší. Oba to cítíme stejně. Ještě ten večer posíláme depozit na účet Muhammada, doktora, který nám snad dá dvojpostel a poličku na knížky…

Reklamy