Na vánočních trzích…nebo co.

Posted on 14.12.2012

0Vánoční trhy v Brně jsou fenomenální. To je jasné každému Brňákovi. Byla jsem na vánočních trzích v Olmiku a pro ten vánoční punč má taky vysoké skóre. Trhy hlavního města, matičky Prahy jsou také okouzlující, a vynikají nad ostatními především tím, že netrpí takovou zimou, protože  poskytují zážitek tělo na tělo. Vánoční duch je prostě nezmar a má tisíce podob.

Punč, svařák, zvoneček, stánky s čepicemi, klobáskami a voňavými svíčkami, dětské sbory, kapelky na pódiu, zmrzlé nosy, klouzavá břečička na  chodnících a přání pokojných svátků i od cizích lidí.

Paráda. Ať jste kde jste, na vánoční trhy prostě musíte.

Takže jsme se s Bóšou na tu krásu vydali podívat do Londýna. Přibalili jsme si na cestu kamaráda Radka a těšili se, jak nám ta velkolepá, krásně kýčovitá, vánočně načančaná a lidmi dobré vůle napěchovaná atmosféra rozezní v srdcích sváteční rolničky.

Když jsme dorazili do Hyde parku, cítili jsme, že je tady něco špatně. V metru bylo dusno, tak jsme si rozepnuli bundy, do zmrzlého nosu bylo daleko a rukavice jsem měla jen pro formu. Obrovské ruské kolo bylo hned u vchodu docela sugestivním evokátorem letních kolotočářských mejdanů a hudba, která se linula odevšad připomínala spíše obraz diska-triska se Santovou čepicí na hlavě.

Vše jakžtakž zachraňovaly bavorské stánky se svou pseudo-alpskou atmosférou, jež nabízely glüh wein a tradiční buřty s hořčicí. Tak to má být. Lidé se ale víc dívali nad sebe, protože tam lítaly houpačky, než na sebe a myslím, že při pohledu na Santu v bikinách by „Veselé Vánoce!“, nebo „Krásné, pokojné svátky“ neznělo příliš adekvátně.

Jedna duchovní metoda učí, že člověk nemá soudit a má se osvobodit od nutkání rozhodnout o každé věci, jestli je dobrá, nebo špatná.  Propluli jsme tedy lunaparkem, vyzkoušeli jsme si kladivo síly a sestřelili plyšového medvěda. Donesla jsem si i plastovou růži!

Vánoce jsou takové, jaké si je uděláš. Britové v Londýně si je udělali takhle. A my jsme tady na návštěvě, takže jsme si to prohlídli a už abychom zase šli.

No co, v Turecku o Vánocích nevěděli vůbec nic.

Reklamy
Spojeno tagy:
Posted in: Anglické listy