Lovecká sezóna

Posted on 7.1.2013

0lovecka sezonaRačte si nabít, namířit a PAL!

Přímo do povánočních výprodejů!

Angličtí lordi byli odjakživa vášnivými fanoušky honu na lišku.

V současné době jsou to převážně ´lordky´, které se podobného sportu účastňují v hojném počtu. Mají svoje vlastní rajóny, a velmi žárlivě si střeží svoje území. Dokonce tak vášnivě, že neváhají vstát ještě dlouho před rozbřeskem a u strategického východu do obchoďáku číhají na sekuriťáka, který jim po odhodlaném nádechu a výdechu neohroženě otevře vchod do jeskyně zázraků. Pak rychle uskočí za turniket a vysílačkou nahlásí zbytku personálu, že už to začalo.

Vyhlášenými  a také oblíbenými revíry jsou především Debenhams a Selfridges, kde se dostane luxusní zboží po Vánocích za „lidové ceny“. S otevřenou pusou jsem zahlédla ve večerních zprávách reportáž o tom, jak oblíbená tato kratochvíle je, a musím uznat, že dámy mají celkem sportovního ducha. Hned po otevření hlavního vchodu odhodily okázalost a veškeré zábrany a doslova se vřítily dovnitř, jakoby na těch věšácích bylo poslední oblečení na světě.

Z domova vím, že ceny po Vánocích jdou prudce dolů, což jsme často slýchávali, když se jednalo o nákupu nějakého klasicky strategického a zásadního kousku, jako je zimní bunda, nebo pevné boty. Není to nic, co bych slyšela poprvé v životě. Samozřejmě se taky účastním povánočních výprodejů. Ale už taky vím, že „strategické“ kousky musejí cvrnknout do nosu. Je to zvěř v zásadě plachá, nejlépe ji ulovíte, když to ani jeden z vás nečeká. Z toho překvapení se nesmíte polekat a kreditku vytáhnout neohroženě.  Fakt nemá cenu, pokoušet se vydat na nákup v době, kdy stará věc totálně dosloužila. Mohli byste dopadnout, jako já, když jsem tuhle najednou potřebovala krosnu. Jednoduše se vám pak může stát, že vaši kamarádi budou už na půli cesty někde v horách, zatímco vy zašíváte zipy na staré dobré, která ještě poslední menší výšlap přece vydrží. Stejný je to s tanečníma botama, protože pokud je nemáte v zásobě, těsně před plesem se zdají naprosto vybrané všechny obchody  ve městě. Jó, svůj hon na plesový šaty si pamatuju živě ještě dnes! Smutné.

Od té doby, když přijde čas a ceny klesnou na „studentskou hladinku“, účastním se tohoto sezónního sportu také.  Po cestě z práce, nebo ze školy pak ležérně zajdu tuhle a támhle. V horizontu asi měsíce věnuju trochu pozornost tomu, co se děje za výlohami a pokusím se pokrýt některé „potřeby“ které se během času nahromadily. Vzpomínám kde se doma dobře nakupuje. V Brně je to Podchod a Masaryčka, v Liberci potom Pražská a klasicky náměstí, že. Oba revíry jsou jako dlaň, což se dá oběhnout za pár hodin.

Tady je ovšem kultura jiná. To, co jeden dělá jen tak rekreačně, druhej dělá závodně s veškerou vášní a zápalem. Navíc objezdit Westfield, Stratford a Oxford Street, což jsou základní stanoviště té nejlepší lovné, to vezme hned několik vyčerpávajících víkendů. Dovedu si představit.  Shopping, to je sport, který vyžaduje kondici a výdrž.

Už se taky těším. Počkám až to „lordky“ přestane bavit, a zajdu se podívat, co na mě zbylo. Nevěřím, že by bylo někdy v životě opravdu vyprodáno. Rozhodně ne v Londýně.

shopping-

Reklamy
Posted in: Anglické listy