Věčné návraty do Říma.

Posted on 13.4.2013

1Když jsem poprvé vyrazila do Říma, jela jsem tam stopem za svojí potenciální láskou. Ta mě ovšem nechala viset milion let na benzince někde v pustém neznámu před branami Věčného města, takže z lásky nakonec až tak moc nebylo. Nicméně zrodila se tehdy nová láska. Má věčná láska k velkému městu kapučína a kamenných fontán; láska k Věčnému městu Řím.

Moje druhá výprava do Říma byla taky romantická. Jela jsem s babičkou a zájezdním autobusem plným farníků ze Šlapanic, Jiříkovic a okolí. Byl to babinec. Přestože věřím, že se muži této výpravy účastnili taky, nevybavuju si je. Pravděpodobně nepředčili dojmy, jaké jsem měla z ženského osazenstva. No to vám byla jízda! Takový mejdan si jen málo kdo dovede představit, když vám do toho přimíchám jen několik základních fakt: věkový průměr byl asi tak 55 let a já ho prudce snižovala; základní misí bylo shlédnout co nejvíce kostelů a katedrál v co nejkratším čase, a spalo se v ubytovacím křídle jednoho kláštera.  Páni, jak já se za ty čtyři dny nasmála! Kdyby v té době frčel fejsbůk tak, jako teď, jistě bychom s babčama vytvořili „Římskou skupinu“ a kamarádily se navždy.

Letos jsme naplánovali Řím, jako rodinný dárek pro Bóšovu mamču. Je to zvědavá důchodkyně plná plánů a vzdělaná sofistikovaná středoškolská profesorka. Shodli jsme se na tom, že koš s potravinami a velkou mašlí by asi nezabodoval tolik jako průvodce a letenky.  Pro případ, že bychom se s B. někde zapomněli a líbajíce spadli do fontány, vzala Olga s sebou i svou nenapodobitelnou  sestru Věru, jako štít a ochranu. Dobyvatelka vzdálených obzorů,  která svou sportovní kariéru ještě neplánuje pověsit na hřebík, a její vědomosti v oblasti biologie jsou aristotelovské. Vždy jsem milovala rozpravy se vzdělanými lidmi.

Bóša vybral vychytané letenky a logisticky vše naplánoval tak, že Olga s Věrkou přistály na letišti Fiumicino jen hodinu před námi. My jsme letěli z Londýna.

Já jsem se přičinila zajištěním famózního ubytování poblíž Vatikánu, které bylo navzdory Velikonocím takřka za hubičku. Dokonce si nás majitel ubytování, Georgio, přijel na mopedu vyzvednout. Našel nás bloudící v uličkách. Vousy mu vlály, jak na nás volal „Salvador, Salvador!“ Nu tomu říkám péče o zákazníka. Po italsku s holkama flirtoval ve výtahu. Neuměl ani slovo anglicky.

Tak je to ale správně. Jednou jsi Šírovka v Itálii, tak mluv italsky. Takže jsem mluvila: Bon žorno! Benebene, quatro kapučíno. Nonono, skúzi, tre kapučíno e un tee. Bonaséra, tiramisú, pizza, spagetti perfavóre.  Grácie, grácie. Bellissimo!

Vim, vim, neříj nic, však už jsem si koupila supr knížku s italskou konverzací. Tak snad příště ode mě uslyšíš třeba i nějaké věty.

Když jsme po návratu do Anglie čekali na vlak do Pomaláčova, křoupali jsme s B. poslední italské panini, kterými jsme se vybavili na cestu, a ze strachu s umrznutí jsme si vykládali vtipy, abychom se zahřáli. Když vlak konečně přijel a mi zabrali sedadla, naučila jsem se ještě pár základních fráziček:

Třeba: „Sono inamorata di té. (To je pro Boška.)

Nebo praktickou: „Si puó piantare la tendra aquí? Můžeme si tady postavit stan?“

Však víš. Nikdy nevíš.  Itálie je krásná.

😉

… další fotky na rajčeti.

Reklamy
Spojeno tagy:
Posted in: Cesty Terez