Dundee, jako báječná základna pro průzkum Skotska

Posted on 21.7.2013

0


Skotsko je pro většinu Londýňanů tajemnou,  a  sny a legendami opředenou krajinou za hranicí běžné dovolené. Většina lidí o něm sní, slintá nad fotkami z internetu, a obdivně na mě kouká když hlásím že jedu.  Čin je to, co sen odděluje od reality. Takže jsme se s Bóšou zase činili, a jsme tu.

„Welcome to Scotland!“

Do Skotska jsme přijeli s tím, že budeme trávit prvních pár dní u Hanky a Damiána a spolu vyrazíme po krásách skotských hor. Nejdřív to vypadalo, že ten víkend mají v plánu jaousi večeri s kamarádkou, ale po zákroku Damiána se vše dalo odložit. Damián nakonec naplánoval tolik výletů na každý den, že jsme ten poslední sotva pletli nohama. Teda aspoň já. Měli jsme na ten víkend půjčené auto. (Ó Bože, jsme tak světoví! Ano, začínáme se dostávat ze studentské chudoby, a můžeme se rozšoupnout!)

Naprosto nezapomenutelný byl celodenní výlet na Aonach Eagach. Nebudu zákeřná a napíšu vám, jak se to vyslovuje. Po dlouhém pátrání jsme s Damiánem našli výslovnost na netu. Je to /ónach egach/. Jen si to vygoogli, každej web ti řekne, že je to ten nejkrásnější výšlap v Británii. Vyžaduje už nějaké horochodecké skills. (To samozřejmě máme.) A je pravda, že ani moje celé tělo nemohlo po čtyři dny na celou úspěšnou akci zapomenout. (Au au. To jsou ty měsíce sezení v kanceláři.)

Blair castle patřil také k perlám toho, co jsme viděli. Když chodíš po nádhernéím sídle v jehož severních křídlech stále žijí majitelé s modrou krví, máš pocit že princezny a urození krasavci ještě nevymřely. Je jen otázkyou momentální módy, jak budou vypadat na obraze v tlustém uměleckém rámu. Fascinovalo mě, jak lidé na těch plátnech vypadali „současně“. Byli krásní a jaksi skuteční. Nedělila nás od nich dlouhá staletí a nekonečná období střídajících se režimů. Historie ty lidi na obrazech jen označila dobovou módou. Jednou se nosily španělské rukávy, následně tudorovské límce, a tak to šlo až do roku 2010, kdy majitelé na svých portrétech odložili relikvie moci, kožešiny a zbraně, obrovské šperky a ovocné mísy v pozadí.. Oba tam teď ve velké hale na svých plátnech sedí uvolněne v křeslech. Hrabě s ležérními vlasy a u krku nedopnutou košilí, hraběnka s vlasy na mikádo, v šik odpoledních šatech po kolena.

Reklamy
Spojeno tagy:
Posted in: Cesty Terez