Předsvatební zápisky – Rozpočet aneb Mnoho čísel, nevěstina smrt

Posted on 7.11.2013

0Photo2110Drahá, v momentě kdy jsme jenom letmo zmínili možnost uspořádat naši svatbu už na podzim po návratu z UK, okamžitě jsem nakoupila svatební časopisy, abych se naladila na kreativní vlnu a vzala to za ten správný konec. Nebudeš věřit, vychází jim tam pět (!) titulů Wedding magazínů, a tři z nich vycházejí každý (!) měsíc. Vůbec nechápu, o čem pořád píšou. Každopádně o nutnosti zahájit přípravy na svatbu stanovením rozpočtu se zmiňovaly všechny.

Předesílám, že rozpočet nelze stanovit, pokud nemáš vůbec tušení, kolik stojí půjčení šatů, kilogram cukroví, a především kolik plánujete s panem ženichem pozvat hostů. Od toho se totiž odvíjí velikost a styl zařízení, kde se veselka udá. První idea byla, že hostů bude čtyřicet. Nakonec se nás tam veselilo kolem 80, neptej se mě, jak se to stalo. Bylo to úžasné. Počítej s tím, že se věci vyvíjí a s největší pravděpodobností budeš litovat každého jednoho, kterého nakonec nepozveš. Od nějakého čísla se odrazit musíš.

My jsme cestovali, takže jsme oznámení (Save The Date) ani pozvánky ještě připravené neměli. Tudíž jsme rozesílali maily „bez obrázků“. Šlo nám hlavně o to, aby všichni, které na svatbě chceme, měli ten den čas a věděli to včas. Po velmi nepříjemné chybě, kterou udělala jedna moje známá, co nás tři dny před její svatbou po mailech zchladila za netečnost, jsme si na komunikaci s hosty dali obzvlášť záležet. Ona jednoduše poslala papírovou obálku do zcela prázdného bytu v ČR, kde jak dobře věděla, nebydlíme. Vůbec nikdo tam nebydlí.  Dovedu si představit, že krásné svatební kartě bylo ve schránce docela smutno. Nedovedu si ale představit, co ji bránilo v použití mailu nebo facebooku, aby z nás vymámila potvrzení účasti. (Ticho po pěšině opravdu neznamená souhlas.) Rada č. 1: Dokud ti pozvaný host účast nepotvrdí, nedělej si u něho ve svatebním seznamu fajfku!

Když jsme naše vzácné hosty zaplavili svatebním spamem na všech dostupných médiích, mohli jsme si začít hrát s rozpočtem. 🙂

Inu sedli jsme si tedy jednou před stanem (to už jsme cestovali po Islandu) a dali jsme se do toho. Učinili jsme si s Bóšou seznam základních položek a přidělili jim nějakou rozumnou sumu. (Strašně jsme tápali!) Jak mi radila australská kamarádka Jena, je dobrý si ujasnit, za co chceš utratit a trochu se rozšoupnout, a co můžeš mít skromnější. Ovšem bylo fakt těžké pohybovat se ve středních cenách, když netušíš co ta střední cena vlastně je.

Jídlo, pití, oblečení pro nevěstu, oblečení pro ženicha, místo na hostinu a obsluha, květiny, cukroví, prstýnky,  kapela, dekorace, pozvánky, paráda pro družičky, fotograf, výslužky….

Všechno se alespoň zdá trochu trochu jednodušší. Než se teda dáš do detailního řešení jednotlivých položek…

Good luck!

😉

20131011_TaB_svatba_220_WEB_900

Reklamy