O zevrubné očistě

Posted on 18.7.2017

0Miluju praní. Je to pravděpodobně moje nejoblíbenější domácí práce. Mám ráda vůni čistoty, svěží textilie a úplně nejraději vytahuju ještě mokré prádlo z pračky.

Můj syn mi pomáhá dávat jednotlivé kousky do pračky a baví ho jak mizí v bubnu, když se přehoupnou přes okraj. Máme pračku s vrchním plněním a on si musí stoupnout na špičky, aby tam prádlo mohl po kouskách dostrkat. Potom tam spolu nasypeme prášek, zavřeme víko a Jindřich potom v kleče na tom víku pozoruje, jak bliká displej, než se pračka rozjede. Náš bílý domácí mazel.

Naše sousedka má taky ráda praní. Bydlí pod námi a stačí, aby otevřela okno a z jejího bytu stoupá příjemná vůně vyavyvážované domácnosti. Vůně je rozhodně příjemná věc. Ale stejně s ní mám jakýsi konflikt.

Když se Jindřich narodil, přestala jsem sponánně používat voňadla, přišla mi pro miminko děsně silná. Vždyť čistá čistota bez voňadel má taky svoji vůni.

Když jdeme na procházku do přírody, míjíme lidi a ti často voní na sto honů. Aviváže jsou opravdu čím dál účinnější. Musím dlouho čekat, než se voňavý obláček rozplyne a my můžeme znovu nasávat vůni pryskyřice, vlhké země nebo rozkvetlé louky. Nejsem si jistá, jestli bych se takto chtěla lidem vnucovat a bez zeptání je okouzlovat svou avi-voňavkou ještě deset minut po tom, co jsem prošla. Je to jako zbraň hromadného okouzlení. Není vidět, nelze ji jasně lokalizovat, musí se to jenom vydržet.

Třeba remcám jenom proto, že si pro mládí nepamatuju doby, kdy si lidé naopak seriózně smrděli. Ale mě nevadí ani tak vůne jako taková, jako spíš daň, kterou za ni platíme.

Překládám reklamní a propagační texty pro Procter and Gamble. Ariel, levandulové prací kapsle. Když si koupíte pytel kapslí, nebo nádobu s pracím gelem, člověk si přečte jenom to, co je psáno velkými písmeny:

Ariel Lavender Kapsle Na Praní Prádla 3v1, 22 Praní, Pro Praní Na 30°C Pro Dlouhotrvající Vůni.

Ano! Dlouhotrvající vůni, to chceš! 3v1 (žádných tisíc krámů v koupelně) to chceš! I pro praní na 30 (většina moderních materiálů to vyžaduje) to chceš! Cena dobrý, beru.

Pokročilý čtenář se ještě dočte:

Inovativní kapsle Ariel na praní prádla 3v1 mají svěží levandulovou vůni čistoty, která vydrží celý den, a unikátní design, který udrží složky stabilně oddělené až do doby, kdy se namočí, takže zaručuje superkoncentrované čistící účinky.

Jenže jak já to tady mám bez té grafiky, všechny písmenka stejně velký, všechno musím dvakrát pročíst a stejnou pozornost věnovat každému slovu, dočtu se i tam, kam běžný obchodový čtenář nedojde:

Způsobuje vážné poškození očí. Dráždí kůži. Škodlivý pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky. (!!) Při styku s kůží: Veškeré kontaminované části oděvu okamžitě svlékněte. (!!) Omyjte velkým množstvím vody. Okamžitě volejte Toxikologické informační středisko/lékaře. Odstraňte obsah/obal předáním na sběrný dvůr do části nebezpečného odpadu. (!!) Obsahuje hexyl-salicylát, benzyl-salicylát, tetrametyl acetyl-octa-hydro-naftaleny.

Najednou mám hrůzu, jestli se Jindřich při našich pracích hrátkách nedotknul dávkovací přihrádky a napadá mě: a vymáchá to ta pračka opravdu dobře? Co znamená velké množství vody? Toxikologické středisko pokaždé, když mi gel ukápne na kůži? No dobrá, to asi ne. Ale kam voda z té naší jedovaté pračky vlastně teče? Které vodní organismy si to vlastně šeredně a dlouhodobě odskáčou, abych já si pěkně voněla??

Hm, to asi ne, děkuji. Půjdu asi zpátky na stromy a vyperu si v mýdle s octovou aviváží. Víte ještě jak voní čistota? Jako čistá čistota, nezašpiněná toxikujícími preparáty? Inovativní kapsle si nechte a běžte radši svým utrápeným miminkům namazat exémy, vždyť se uškrábou!

Výjimečné čistící účinky v jedné malé kapsli…